Aktualności
Warsztaty Artystyczne Dziecięcych i Młodzieżowych Zespołów Tanecznych Drukuj Poleć znajomemu
11.09.2008.

Przez siedem dni zespoły taneczne z Wielkopolski: „Zderzenie” z Rumi, „Mażoretki” z Rychwała, uczniowie z Gimnazjum w Rychwale, „Tańczące urwisy” z Sarbic, „Mały babiak” z Babiaka, „Mielżyniacy” z Mielżyna i wychowankowie ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego z Rychwała oraz zespół reprezentujacy Ukrainę uczestniczyły w Warsztatach Artystycznych Dziecięcych i Młodzieżowych Zespołów Tanecznych w Skorzęcinie.

Image

Warsztaty taneczne organizowane są od dwunastu lat, a lekcje tańca prowadzą znani, nie tylko w Polsce instruktorzy: Dariusz Skrzydlewski i Norbert Późniewski oraz choreograf Jan Łosakiewicz (Dariusz tańczył parę lat w Zespole Pieśni i Tańca Uniwersytetu Warszawskiego „Warszawianka”).

Image

W tegorocznych warsztatach organizowanych przez Starostwo Powiatowe w Koninie, którego głównym koordynatorem  jest Danuta Plucinska, uczestniczyło około stu uczniów ze szkół podstawowych i gimnazjalnych. Z Ukrainy przyjechała jedenastoosobowa grupa dzieci (w wieku od 10 do 12 lat) z opiekunami: Lesią Sirota, Swietłaną Woronow i Władimirem Woronow. - Głównym założeniem organizowania warsztatów jest przede wszystkim przekazywanie tradycji polskich w formie tańców ludowych.

 Image

Poprzez taniec młodzież uczy się historii kraju i narodu - podkreśliła Danuta Plucińska. - Na co dzień prowadzę zajęcia ze stuosobowym zespołem tańca „Promyki” w Wieluszewie, koło Warszawy. Nasz zespół osiąga duże sukcesy, jeździmy na turnieje tańców polskich, mamy mistrzów i wicemistrzów Polski u siebie. Ponadto jeździmy na festiwale międzynarodowe i folklorystyczne. Dwa lata temu w Bułgarii zdobyliśmy Grand Prix festiwalu, rok temu uczestniczyliśmy w festiwalu w Turcji, natomiast w tym roku odbyliśmy trzytygodniowe tourne po Włoszech. Poprzez udział w tych warsztatach uczestnicy uczą się między innymi tańców narodowych. Zdajemy sobie jednak sprawę, że jest wielki bum na tańce towarzyskie, a dzieci są pod ich wpływem. Staramy się to zmienić i przekazywać młodym ludziom, że w osiemnastym i dziewiętnastym wieku nasze tańce narodowe były tańcami towarzyskimi, które tańczyło się na wielkich balach.

 Image

Oprócz tego ćwiczymy także różne techniki tańca - powiedział Dariusz Późniewski. Ćwiczącą młodzież odwiedzili sponsorzy: m.in. wicestarosta powiatu konińskiego, przedstawiciele Jednostki Wojskowej w Powidzu, burmistrz Witkowa i Rychwała oraz przewodniczący Rady Miejskiej w Witkowie. Organizatorzy zapewnili dzieciom dodatkowe atrakcje, m.in. wyjazd na wycieczkę do Powidza i Gniezna.

Image 

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »